Dokonując zakupów produktów do swojej łazienki coraz częściej kierujemy się nie tylko nich piękną formą, zapachem i ceną, ale również składem. To właśnie on jest odpowiedzialny za te trzy wymienione czynniki. Kosmetyki ręcznie robione to doskonała alternatywa dla tych komercyjnych. Po niżej przedstawiamy ich wady i zalety – koniecznie je wypróbuj, a przekonasz się, że warto ich używać!
Jakie są wady naturalnie wyrabianych kosmetyków?
Choć są to produkty, które idealnie wpisują się w koncepcję świadomej pielęgnacji, nie można zapominać o tym, że nie są one wolne od wad. Poznaj je, aby przekonać się, czy wpłyną one na Twoją decyzję o zakupie!
Krótki termin przydatności. Naturalne tłuszcze, ekstrakty i pozostałe składniki roślinne płynące wprost z ekologicznych upraw to główne składniki, jakie mają kosmetyki ręcznie robione. Nie znajdziesz tam konserwantów, dlatego podobnie jak w przypadku żywności – mogą one szybciej ulegać utlenianiu. Jednak naturalne mydła oraz inne wyroby z manufaktury wytwarzane są dopiero na specjalne zamówienie. Oznacza to, że otrzymujesz świeży, szczelnie zapakowany produkt, który jest ważny przez 3 miesiące od daty produkcji. Ich producent oferuje niewielkie objętości wyrobów, aby użytkownik mógł zużyć je, zanim utracą swoje właściwości i piękny zapach.
Mało intensywny zapach. Może Ci się wydawać, że mydła robione ręcznie oraz pozostałe naturalne kosmetyki pachną słabiej w porównaniu z tymi komercyjnymi. To dlatego, że zawierają one jedynie prawdziwe olejki eteryczne, zawarte w roślinach, z których je wytworzono. Nie są wzbogacane sztucznymi zapachami, ale wąchając je można zauważyć, że ich woń wydaje się być dużo prostsza i prawdziwa.
Wyższa cena. Nie da się ukryć, że ręczna produkcja kosmetyków z naturalnych, wysokojakościowych składników z upraw ekologicznych jest dużo bardziej kosztowna, co przekłada się na ich cenę – wyższą niż w przypadku wyrobów komercyjnych. Wiesz jednak dokładnie, za co płacisz – za jakość, którą z pewnością doceni Twoja skóra! Niewielki nakład. Wspaniałe, kolorowe mydła naturalne i inne wyroby produkowane są ręcznie, co oznacza mniejszy nakład. Na każdą sztukę trzeba poświęcić więcej czasu, gdyż nie są one wytwarzane maszynowo. Jednak zyskujesz dzięki temu rzadki produkt i wiesz, że Twoje zamówienie było kompletowane specjalnie z myślą o Tobie – to zdecydowanie wpływa na ekskluzywność kosmetyków z manufaktury!
Zalety kosmetyków i mydeł naturalnych
Dokonując świadomych zakupów w manufakturze kosmetyków naturalnych z pewnością bierzesz pod uwagę wyżej wymienione wady. Jest jednak sporo zalet, dzięki którym dokonanie wyboru będzie dla Ciebie jeszcze prostsze – oto one! Skoncentrowane wartości. W składzie mydeł, szamponów i innych wyrobów ręcznie robionych znajdują się czyste ekstrakty roślinne i tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Oznacza to, że ich działanie wzmacnia siebie nawzajem, co przekłada się na jeszcze bardziej intensywną pielęgnację na co dzień.
Mniejsza zdolność do podrażniania i alergizowania. Dzięki temu, że ręcznie robione kosmetyki naturalne są pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i innych składników niekorzystnie działających na skórę, uczulają dużo rzadziej niż te komercyjne. Przeciwwskazaniem do ich stosowania może być jedynie alergia na konkretne komponenty, użyte do ich wytworzenia. Bogactwo ochronnych tłuszczów. To właśnie one stanowią główny składnik kosmetyków naturalnych do pielęgnacji ciała. Mają one właściwości ochronne, natłuszczające, a nawet regeneracyjne.
Łagodna konsystencja i prawdziwy zapach. Dzięki temu, że w skład ręcznie robionych mydeł i kosmetyków wchodzą tylko naturalne składniki wysokiej jakości, wyróżniają się one doskonałą konsystencją. Świetnie rozprowadzają się na skórze, a do tego sprawiają, że subtelny zapach utrzymuje się długo – między innymi dzięki temu, że rozpuszczony jest w tłuszczach. Jest on bardzo subtelny, a zatem nie podrażnia powonienia.
Czy warto wybierać ręcznie robione kosmetyki i mydła?
Łatwo zauważyć, że ręcznie robione kosmetyki naturalne mają nie tylko zalety, ale również wady. Te drugie często wynikają wyłącznie z naturalnego składu. Płynne „przeskoczenie” z komercyjnych wyrobów na te produkowane ręcznie z najwyższej jakości komponentów może początkowo wydawać się trudne. Jednak z czasem zauważysz, że ich parametry jakościowe są dużo lepsze i docenisz ich właściwości, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu!