Opublikowano

Serum do włosów – kiedy warto go używać?

serum do włosów

Staranna, odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry głowy oraz łodyg włosa ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu, zdrowia i świeżego wyglądu, a nawet podatności na przetłuszczanie czy skłonności do łupieżu. Serum do włosów jest jednym z tych kosmetyków, który powinien znaleźć się w łazience każdej kobiety, która lubi o siebie dbać. Kiedy i dlaczego warto je stosować? Przekonaj się!

Czym jest serum do włosów?

Jeden z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych to zdecydowanie serum do włosów.

serum do włosów

Odżywcze serum do włosów

Co to jest?

Wysokiej jakości preparat o skoncentrowanym składzie, który wykorzystuje się nie do codziennej pielęgnacji, lecz jako formułę poprawiającą stan skóry głowy, do leczenia niektórych jej problemów oraz wzmacniania, co przekłada się na kondycję łodyg. Jest ono bardziej intensywne niż odżywka lub maska, dlatego wykorzystuje się je w celach naprawczych i regeneracyjnych.

 

Jakie są rodzaje serum?

Rzecz jasna, ten kosmetyk może mieć bardzo różnorodny skład, ale również konsystencję, dlatego wyróżnia się te:

  • wodne
  • wodno-żelowe
  • olejowe
  • emulsyjne

Wybierając konkretny produkt warto kierować się przede wszystkim składem i przeznaczeniem opisanym przez producenta na opakowaniu, ponieważ konsystencja bardzo często ma ścisły związek ze sposobem działania. Na przykład serum olejowe do włosów nie tylko odżywia, wzmacnia i pielęgnuje skórę, ale również pozostawia na łodygach natłuszczającą warstwę chroniąca przed nadmiernym ubytkiem wilgoci.

Jak dobrać rodzaj serum do potrzeb włosów?

Dla prawidłowego wyglądu, włosy potrzebują zdrowej skóry włosów – o mocnej warstwie hydrolipidowej działającej ochronnie na wnikanie drobnoustrojów i wysuszanie, z uregulowanym poziomem sebum, nie łuszczącej się nadmiernie, o mocnych cebulkach. Jeśli zatem obserwujesz u siebie wypadanie włosów – potrzebujesz wzmocnić cebulki.

Gdy problemem jest sucha, swędząca i łuszcząca się skóra – musisz zadbać o jej natłuszczenie i wzmocnienie warstwy hydrolipidowej. Z kolei gdy nadmiernie się przetłuszczają, powinnaś wyregulować poziom sebum. Niemal wszystkie te potrzeby zaspokaja serum do włosów na bazie olejów z różnych nasion.

Dzięki skoncentrowanym wewnątrz nich składnikom rozpuszczonym w tłuszczach, skóra głowy przyjmuje wszystko to, co jest jej potrzebne do funkcjonowania, a łodygi stają się gładkie i lśniące!

W jakich sytuacjach używać serum do włosów?

Bardzo ważne jest, aby kompleksowo opracować swoją rutynę pielęgnacyjną dotyczącą włosów, dzieląc ją na zabiegi wykonywane codziennie oraz cyklicznie – raz na jakiś czas. Serum do włosów standardowo używa się po to, aby je wzmocnić i poprawić ich stan. Mogą one tego oczekiwać na przykład:

  • po okresie częstych kąpieli słonecznych i w słonej morskiej wodzie – czyli zasadniczo po urlopie,
  • po kąpielach w basenie z chlorowaną wodą,
  • po intensywnym prostowaniu, suszeniu czy kręceniu lokówką,
  • po zabiegach z wykorzystaniem niszczących strukturę włosa lakierów, pianek i żeli do stylizacji, w procesie odbudowy włosa po długotrwałym rozjaśnianiu.

W wyżej wymienionych przypadkach konieczne jest przede wszystkim wzmocnienie cebulek, ale też odbudowa bariery ochronnej, nawilżenie i zamknięcie łusek w celu ochrony przed dalszymi uszkodzeniami.

Jak często używać serum do włosów?

W zabiegach pielęgnacyjnych dla włosów ważny jest czas, którego włosy potrzebują, aby się zregenerować pod wpływem dobroczynnych kosmetyków. Na potrzeby zwyczajnego mycia stosuje się szampon oraz odżywkę tak często, jak wymaga tego higiena.

Natomiast raz w tygodniu warto poświęcić nieco więcej czasu, by nałożyć serum odbudowujące do włosów na skórę głowy, dokładnie je wmasować i pozostawić na około godzinę do wchłonięcia – najlepiej pod foliowym czepkiem i ciepłym ręcznikiem.

Po upływie tego czasu należy dokładnie umyć głowę, nałożyć maskę regenerującą, dokładnie spłukać i wystylizować jak zwykle. Nie trzeba używać tego kosmetyku codziennie – ma on typowo „zadaniowy” charakter i jego działanie jest dość intensywne. Codzienne stosowanie nie powinno negatywnie wpłynąć na kondycję włosa, ale nie jest konieczne. Wybierz wysokiej jakości olejowe serum regeneracyjne i zobacz, jak będzie współdziałało z Twoimi kosmetykami – z pewnością już po pierwszym użyciu zaobserwujesz wyraźną poprawę kondycji włosów!